Skip to main content
Co nas czeka w 2021 roku?

Co nas czeka w 2021 roku?

Zmiany w prawie budowlanym które wejdą w życie z początkiem 2021 roku, to nie tylko kwestie związane z pozwoleniami, projektami czy bezpieczeństwem. Dużo także będzie się działo w obszarach: fotowoltaika, pompy ciepła, ogrzewanie.

Zmiany budowlane w 2021 roku

Największe zmiany dla chcących wybudować dom jednorodzinny nadejdą wraz z rokiem 2021. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od stycznia 2021 roku inwestorzy będą musieli budować jedynie budynki mieszkalne w standardzie pasywnym i energooszczędnym. Budynkiem energooszczędnym jest konstrukcja o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania EUco < 70 kWh/m2 na rok. Co to oznacza?

Wprowadzenie tak ostrych przepisów jest następstwem proekologicznej polityki Unii Europejskiej, której wyraz stanowi przyjęcie pakietu ustaw klimatycznych 3 x 20. Pod tą nazwą kryją się trzy standardowe postulaty, tj.:

  • ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20%,
  • zmniejszenie zużycia energii o 20%,
  • wzrost zużycia energii z odnawialnych źródeł do 20%.

 

Dom energooszczędny w 2021 roku pod znakiem współczynnika zużycia energii (Ep)

Zgodnie z treścią przepisów każdy nowy budynek musi spełniać określone wymagania, a jednym z nich jest zakaz przekraczania współczynnika zużycia energii, czyli tzw. współczynnika Ep. W ślad za zmniejszeniem współczynnika Ep pójdzie także współczynnik przewodzenia ciepła. Oznacza to, że zmiany dosięgną nie tylko dopiero stawianych budynków, ale także tych podlegających modernizacji, np. w postaci ocieplenia ścian, dachu, czy sufitu.

Warunki techniczne w 2021 roku, a kotły grzewcze

Zaostrzenie wytycznych dotyczących maksymalnych wskaźników współczynnika zużycia energii elektrycznej oraz przewodzenia ciepła będą miały duże znaczenie przy wyborze sposobu ogrzewania domu.

Po 2020 roku prawdziwym wyzwaniem stanie się ogrzewanie domów, ponieważ tradycyjne kotły węglowe, olejowe, a nawet gazowe nie będą w stanie sprostać restrykcyjnym wskaźnikom, zwłaszcza wskaźnikowi Ep.

Rozwiązaniem są systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, ponieważ im większy ich udział w bilansie energetycznym domu, tym łatwiej osiągnąć wymagania, które przewidują warunki zabudowy 2021. Dlatego przewiduje się wzrost zainteresowania alternatywnymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak pompy ciepła, które będą w stanie sprostać nowym restrykcjom.

SunCrew = inteligentne systemy energetyczne

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, oficjalnie już wiadomo, że pojawią się dofinansowania do zakupów urządzeń przetwarzających "zieloną energię". Potwierdzamy informację, że program „Mój prąd” będzie kontynuowany w roku 2021!

Dlatego zestaw pompa ciepła i fotowoltaika jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.
 

 

Add new comment

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.