Skip to main content
Dlaczego panele fotowoltaiczne to NADAL dobra inwestycja?

Dlaczego panele fotowoltaiczne to NADAL dobra inwestycja?

Korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, a zwłaszcza z energii produkowanej przez słońce staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Szacuje się, że w ciągu jednego dnia, Słońce jest w stanie dostarczyć na Ziemię energię, która wystarczyłaby ludziom na pokrycie ich potrzeb, na około 25 lat. Co prawda nie potrafimy jeszcze zagospodarować jej w całości, ale nadal możemy skorzystać, choć z części i wykorzystać ją do wytworzenia prądu elektrycznego, który częściowo będzie mógł zasilać urządzenia w naszym domu, firmie, czy fabryce. W Polsce takie instalacje stają się coraz bardziej powszechne i popularne. Wszystko za sprawą czynników ekologicznych, a także ekonomicznych. Choć w początkowej fazie taka inwestycja na pierwszy rzut oka może wydawać się droga, na pewno przyniesie wiele korzyści w przyszłości.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Bardzo duża popularność instalacji fotowoltaicznych sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać, jak to właściwie działa. Jak to się dzieje, że montując sobie ogromne „baterie słoneczne”, możesz korzystać z dodatkowego, „darmowego” prądu? Panele fotowoltaiczne zostały zbudowane w taki sposób, by pochłaniały, jak najwięcej promieni słonecznych. W skład takich paneli wchodzą płytki krzemowe, które odpowiedzialne są za odbieranie padających na nie fotonów, czyli energii promieniowania elektromagnetycznego, mogą być połączone ze sobą szeregowo lub równolegle. Oprócz wspomnianych wcześniej płytek krzemowych, w skład paneli fotowoltaicznych wchodzą także hartowane szyby ochronne, a także przewody odbierające wyprodukowany prąd, a wszystko razem spina metalowa rama. To właśnie dzięki swojej budowie panele te, są w stanie pozyskać energię ze światła słonecznego. Dzieje się to za sprawą konwersji fotowoltaicznej, czyli zamianie energii promieniowania, na energię elektryczną, co w rezultacie uruchamia przepływ prądu stałego. Prąd stały, który pobierany jest w wyniku wystawienia paneli fotowoltaicznych na działanie słońca, dzięki inwerterom przekształcany jest w prąd zmienny. A to właśnie prąd zmienny płynie do licznika energii i zasila nam nasze mieszkanie.

Korzyści płynące z inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne ma naprawdę bardzo wiele zalet i przynosi mnóstwo korzyści osobom, które się na nią zdecydują. Choć koszt w początkowej fazie może nieco przerażać, na pewno zaowocuje w przyszłości. Dzięki wykorzystaniu własnej energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych jesteśmy w stanie obniżyć nasz koszt rachunków za prąd. Przy odpowiednim doborze mocy, a także odpowiednim ustawieniu instalacji, możemy zgromadzić spory zasób energii, który potrzebny jest w codziennym funkcjonowaniu. Kolejnym bardzo ważnym pozytywnym czynnikiem wynikającym z założenia takiej instalacji, jest jej długa żywotność, a także bezobsługowość. Producenci paneli fotowoltaicznych mówią nawet o 25 latach żywotności takich instalacji. Po założeniu instalacji nie musimy już w żaden sposób w nią ingerować. Przesył oraz produkcja prądu dzieje się automatycznie. Jedynym wyjątkiem, jest jej czyszczenie, ale dzieje się to raz do roku, po okresie zimowym. Należy jednak pamiętać, żeby co jakiś czas sprawdzać stan paneli, tak aby w pełni móc korzystać z ich potencjału. Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić moduły, zgłoś się do nas, chętnie pomożemy. Po wykonaniu instalacji nadal jesteśmy do Twojej dyspozycji, świadczymy usługi dodatkowe jak przeglądy, czy mycie instalacji. Korzystając z takiego rozwiązania, dbamy również o środowisko, ponieważ materiały użyte do produkcji modułów (aluminium i krzem) ulegają 100% recyklingowi. Dodatkowo w trakcie wytwarzania energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne do środowiska nie są emitowane żadne substancje szkodliwe, a produkcja energii odbywa się w sposób bezemisyjny, brak emisji dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenku azotu, siarki czy innych szkodliwych pyłów, czy substancji.

Nowa cena sprzedaży energii dla prosumentów

Od 1 lipca 2022 r. zaczął obowiązywać nowy system rozliczeń za wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych, który nazywa się net-billing i zastąpi on dotychczasowy system opustów. Jego przejściowy, trzymiesięczny okres minął 30 czerwca 2022, co to oznacza dla prosumentów, czyli osób, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne?

Nowy system net-billing powstał w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 29 października 2021 roku o odnawialnych źródłach energii, a jego wprowadzenie zostało podzielone na 3 etapy.

  • ETAP I: obowiązywał od 1 kwietnia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku, i mówił o tym, że nowi użytkownicy, którzy zgłosili swoje instalacje fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku, rozliczali się w systemie opustów w formie okresu przejściowego.
  • ETAP II: obowiązuje od 1 lipca 2022 roku i mówi o tym, że osoby, które przyłączyły swoją instalację po 31 marca 2022 roku, automatycznie przeszli na nowy system rozliczenia. Energia, która została zgromadzona przez ich instalacje do 30 czerwca 2022, ale nie została pobrana, zasiliła ich depozyt prosumencki. Ceny energii elektrycznej dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych będą określane przez ceny rynkowe miesięczne, za poprzedni miesiąc kalendarzowy.
  • ETAP III: od 1 lipca 2024 roku będzie obowiązywał nowy system rozliczeniowy, cena wytworzonej energii przez instalacje prosumentów ma być wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych - godzinowych.

System net-billing mówi o tym, że niewykorzystana energia wytworzona przez instalację musi zostać przeliczona na złotówki po giełdowej cenie energii. Zatem nadwyżki wyprodukowanego prądu zostaną przeliczone na złotówki i zasilą konto prosumentów w formie depozytu prosumenckiego. Jak możemy wykorzystać taki depozyt? Za jego pomocą użytkownicy instalacji mogą zapłacić za energię, którą muszą pobrać z sieci. Prosumenci muszą pokryć koszty stałych opłat, a także w całości zapłacić za dostarczenie energii. Kwota środków zgromadzona na koncie użytkowników może być rozliczana przez 12 miesięcy, od dnia przypisania jej jako depozyt, jeżeli po upływie tego czasu zostanie nadpłata, będzie wypłacane z niej 20%.

Znamy aktualną cenę rynkową energii!

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) 11 lipca 2022 roku opublikowały aktualną rynkową, miesięczną cenę energii, dzięki której zostanie obliczona wartość depozytu dla prosumentów za miesiąc lipiec. Cena wynosi 0,66 gr/kWh i jest wyższa niż aktualne stawki prądu, który musielibyśmy kupić.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, skontaktuj się z naszymi doradcami, chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.