Skip to main content
Energooszczędny dom - o czym należy pamiętać przy jego planowaniu

Energooszczędny dom - o czym należy pamiętać przy jego planowaniu

W związku z ciągle rosnącą popularnością odnawialnych źródeł energii coraz więcej osób decyduje się na uwzględnienie takich rozwiązań w swoich nowo powstałych domach. Niektórzy inwestorzy planują inwestycje pomp ciepła, czy fotowoltaiki już na etapie wyboru działki, czy projektu, a z racji stale rosnących cen paliw kopalnianych, a także energii, szukają jak największych możliwych oszczędności. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy planowaniu energooszczędnego domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki pod energooszczędny dom?

Jeżeli jeszcze nie wybrałeś działki pod swój nowy dom, a zastanawiasz się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Pierwszym elementem jest plan zagospodarowania przestrzennego. Przy zakupie działki pod budowę domu należy sprawdzić, czy jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ taki plan może z góry określać nam usytuowanie inwestycji na działce, czy także rodzaj i kąt nachylenia dachu. W przypadku instalacji fotowoltaicznych najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli na dachu, który jest skierowany na południe, najmniej korzystną opcją jest umieszczenie instalacji na dachu skierowanym na północ.

Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest rozmieszczenie działki względem stron świata. Jest to istotne nie tylko ze względu na fotowoltaikę, ale także dotyczy oszczędności wynikających ze zużycia prądu (chodzi tu głównie o oświetlenie pomieszczeń), a także oszczędności związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku. Jeżeli pozwala nam na to infrastruktura terenu, to najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie salonu, czy jadalni od południowej strony, dzięki temu będziemy mogli w maksymalny sposób skorzystać ze światła dziennego, co przełoży się na oszczędności wynikające z ogrzewania czy zużycia prądu.

Wielkość działki także ma znaczenie, zwłaszcza jeżeli planujemy rozmieszczenie paneli solarnych na gruncie, musimy wziąć pod uwagę jej wielkość, ponieważ taki rodzaj instalacji zajmuje sporo miejsca. Żeby w maksymalny sposób wykorzystać jej wydajność, idealnym rozwiązaniem byłoby usytuowanie jej w stronę południa, w odpowiednim odstępie od domu, czy budynków gospodarczych, tak żeby nie była zacieniona. To chyba najważniejszy element, który musimy wziąć pod uwagę, ponieważ nawet niewielkie zacienienie może negatywnie wpłynąć na wydajność oraz produktywność instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu projektu pod energooszczędny dom?

Proste bryły o zwartej konstrukcji, to najlepszy przepis na energooszczędny dom. Dzięki nim nie musimy martwić się o nadmierne utraty ciepła w mieszkaniu, które mogłyby dać się we znaki w przypadku skomplikowanych i udziwnionych brył. Na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę, by stworzyć energooszczędny dom, by był dostosowany pod instalację OZE?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na dach. Najlepszym rozwiązaniem jest jak najprostsza konstrukcja dachu, bez okien, zbędnych załamań, czy elementów, które mogą utrudnić montaż instalacji fotowoltaicznych lub powodować jej zacienienie. Dach dwuspadowy, skierowany na południe, pod kątem nachylanie ok. 30-45 stopni. W przypadku, gdy Twój projekt zakłada instalację pompy ciepła, możesz całkowicie zrezygnować z budowy komina, zarówno spalinowego, jak i wentylacyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz czas i pieniądze zarówno na etapie planowania, budowy, jak i w późniejszym etapie użytkowania domu. Zaoszczędzisz także pieniądze przeznaczone na przeglądy i konserwacje kominiarskie. Ogrzewanie budynku pompą ciepła pozwoli Ci także na zyskanie dodatkowego miejsca, które byłoby przeznaczone na kotłownię i miejsce składowania opału. Pompa ciepła nie potrzebuje zbyt dużej ilości miejsca, wystarczy ok 1m2 z dostępem do energii elektrycznej i wody. Kolejnym ważnym elementem, który pozwoli Ci zwiększyć oszczędności, jest zadbanie o dostateczny poziom izolacji termicznej. Dzięki temu zmniejszysz koszt utrzymania domu, zapewnisz lepszy komfort cieplny, a także będziesz mógł zainstalować pompę ciepła o mniejszej mocy, co przyczyni się do obniżenia kosztów inwestycji, a także późniejszej eksploatacji. Wielkość i rozmieszczenie okien, także ma znaczenie w przypadku projektowania energooszczędnego domu, nie tylko ze względu na dobre parametry cieplne, ale także jeżeli rozmieścimy duże przeszklenia od strony południowej, będziemy mogli korzystać z naturalnego światła i ciepła, których źródłem będą promienie słoneczne. Ostatnim ważnym aspektem jest rozplanowanie balkonów i tarasów. Zbudowanie ich od strony południowej będzie najlepszym rozwiązaniem, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych strat ciepła. Musimy pamiętać, że wszelkie wystające elementy konstrukcji domu będą powodować utratę ciepła, a dzieje się to przez przerwanie ciągłości izolacji.

Decydując się na pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznej, a także ogrzewaniem domu za pomocą pompy ciepła warto uwzględnić na wczesnym etapie budowy domu, dzięki temu będziemy mogli dostosować budynek pod instalacje OZE, nie martwiąc się o ewentualne przeróbki, a także dodatkowe koszty z nimi związane.

Sprawdź ofertę Sun Crew, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy pomogą Ci z wszelkimi niezbędnymi dokumentami, a także przeprowadzą Cię przez cały proces inwestycji.