Skip to main content

FAQ

Przedstawiamy zestaw najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi (ang. FAQ - Frequently Asked Questions). Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące pytanie z zakresu inteligentnych systemów energetycznych - zachęcamy do kontaktu.

pytania i odpowiedzi

Fotowoltaika

Produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe dzięki zjawisku nazywanemu efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Co to oznacza? W jego wyniku energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane się panele słoneczne.

Nie. Wystarczy, że posiadają Państwo kawałek wolnego dachu, działki, garażu oraz są Państwo podłączeni do sieci energetycznej. Podczas audytu sprawdzimy możliwości instalacyjne i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie do Państwa potrzeb.

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej i jej mocy, instalacja na domki jednorodzinne to zazwyczaj 1-2 dni.

Już na etapie projektowania, dbamy o jak najmniejsza ingerencję w strukturę elewacji i wnętrza. Zazwyczaj po naszej pracy nie ma żadnych śladów. Jedynymi widocznymi elementami będą moduły (panele) fotowoltaiczne oraz w ustalonym wspólnie miejscu: inwerter (falownik) oraz elektryczne elementy zabezpieczające.

Bez własnego magazynu energii: 

W przypadku, gdy produkcja energii z fotowoltaiki przekracza bieżące zużycie, nadwyżka gromadzona jest w sieci energetycznej skąd można ją odebrać w systemie opustów. Jako prosument otrzymuje się opust:
- 0,8 kWh za każdą wyprodukowany 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
- 0,7 kWh za każdą wyprodukowany 1 kWh energii (w przypadku instalacji od 10 do 50 kW).

Z własnym magazynem energii:
W przypadku, gdy produkcja energii z fotowoltaiki przekracza bieżącą konsumpcję, nadwyżka gromadzona jest w magazynie, skąd można ją odebrać w 100%. Jeśli magazyn zostanie w pełni naładowany, nadwyżka energii trafia do sieci, z której 80% energii wraca do Państwa z
powrotem.

Instalacja pracuje przez cały rok, w dni pochmurne również. Wtedy moduły (panele) czerpią energię ze słońca ze światła rozproszonego. Najlepiej jednak instalacja radzi sobie w dni słoneczne, w miesiącach kiedy słońce wędruje do góry, czyli od marca-września. Fotowoltaikę rozliczamy w ciągu całego roku, zatem nie mamy obaw, że „zabraknie nam prądu”, ponieważ "lepsze" miesiące, pracują na słabsze. To samo dotyczy nocy, czy krótszego dnia.

Państwa instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, do której oddaje nadwyżkę wyprodukowanego prądu. Ze względów bezpieczeństwa, gdy jest przerwa w dostawie energii elektrycznej, inwerter (falownik) wyłącza instalację i hamuje produkcję.

Niezależność od zakładu energetycznego, zapewniają magazyny energii, które znajdą Państwo w naszej ofercie.

Miejsce montażu zostaje ustalone podczas bezpłatnego i niezbowiązującego audytu w Państwa domu, gospodarstwie czy firmie.

Kolejnym etapem jest wykonanie projektu, a po jego akceptacji, ustalanie terminu montażu.

Nie. Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Inwerter (falownik), czyli urządzenie które zmienia prąd stały w przemienny, "budzi się" rano do życia, wraz ze wschodem słońca i wygasza kiedy zachodzi.

Jeśli Państwa lokalizacja znajduje się na terenach, podatnych na zabrudzenia paneli (np. przy cementowni, zakładach przemysłowych, itp.), doradzamy, aby po zimie, raz w roku je umyć.

Uwaga: Odradzamy mycie modułów samemu - z uwagi na możliwość ich uszkodzenia. W naszej ofercie posiadamy usługę profesjonalnego czyszczenia modułów przez nasz serwis.

Tak, używamy do tego najwyższej klasy sprzętów i zabezpieczeń. Wszystkie nasze instalacje są uziemiane, a falowniki (inwertery) mają zabezpieczenia AFCI, dzięki którym wykryty i przerwany zostaje łuk elektryczny.

Na 90% został utracony sygnał WI-FI, dzięki któremu falownik (inwerter) łączy się z Internetem. Najczęściej wystarczy zrestartować Państwa router WI-FI. Dodatkowo, dzięki podłączeniu falownika do Internetu, monitorujemy pracę Państwa instalacji.

Jeśli na inwerterze pali się zielona dioda (w zależności od posiadanego falownika), to wszystko jest w porządku. Jeśli zauważą Państwo czerwony kolor diody, prosimy o kontakt z naszym działem wsparcia.

Inwerter (falownik) w domowej instalacji, zamieniający prąd stały na przemienny wytwarza dźwięk o głośności ok. 20 dB (porównywalny do ludzkiego szeptu), może więc być słyszalne ciche "buczenie", dlatego urządzenie zalecamy montować w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, itd.

Duże instalacje przemysłowe są oczywiście głośniejsze.

Państwa rachunki zmienią się diametralnie. Przy dobrze dobranej wielkości instalacji, zauważą  Państwo brak opłat za energię czynną, pozostaje jedynie opłata stała, która w Polsce wynosi miedzy ok. 60-100 zł rocznie.

pytania i odpowiedzi

Pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną, która gromadzi się w powietrzu. Energia z zewnątrz, dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu, transportowana jest do źródła, gdzie zmieniana jest na ciepło użytkowe.

Pompa ciepła zasilana jest prądem, jest on niezbędny do pracy sprężarki oraz grzałki. Najbardziej opłacalne jest uzupełnienie układu o instalację fotowoltaiczną dostarczającą bezpłatną energię elektryczną do zasilania pompy ciepła. Takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne ze względów finansowych, ale i ekologicznych.

Przy normalnym użytkowaniu, oraz zalecanych przez producenta przeglądach - 15 lat.

Pompy ciepła, które mamy w ofercie pracują w temperaturze do aż -28 stopni.

Polecamy, żeby sprawdzić zakres prac pompy oraz gwarancję. Ważną kwestią jest także minimalna tempertura zewnętrzna. Nasze pompy, jako jedne z nielicznych na rynku, pracują w temperaturze do -28 stopni.

Dom nie musi być nowy. Jednak im lepsza izolacja termiczna domu, tym lepsza efektywność pompy ciepła.

Nasze pompy ciepła są nisko i wysokotemperaturowe, mogą pracować z "podłogówką" oraz tradycyjnymi kaloryferami.

Dobór pompy ciepła zależy od wielu czynników. W wyborze z pewnością pomoże nasz doradca.

Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, nie ma potrzeby czyszczenia, rozpalania w piecu czy podkładania opału, użytkowanie pompy jest czyste, ciche (ok. 39 dB) i całkowicie bezemisyjne.

Jak każde urządzenie grzewcze, również pompy ciepła do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej, polegającej na ocenie poprawności działania całego systemu. Regularne przeglądy zapewnią Twojemu urządzeniu długą, bezawaryjną, a także efektywną pracę.

pytania i odpowiedzi

Klimatyzacja

Klimatyzator działa na takiej samej zasadzie jak lodówka domowa. W skład klimatyzatora wchodzą następujące elementy:

  • dwa wymienniki ciepła (czyli parownik zainstalowany wewnątrz),
  • skraplacz zainstalowany na zewnątrz,
  • wentylatory zainstalowane na wymiennikach ciepła,
  • sprężarka,
  • element rozprężny.

Czynnik termodynamiczny (roboczy - czynnik chłodniczy np. R32) przepływa przez parownik odbierając ciepło z pomieszczenia natomiast w skraplaczu oddaje ciepło do otoczenia. Sprężarka i element rozprężny umożliwiającą krążenie czynnika i przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Wentylatory zainstalowane na parowniku i skraplaczu wymuszają przepływ powietrza przez te wymienniki ciepła zwiększając proces wymiany ciepła.

Klimatyzator powinien być dopasowany swoją mocą do pomieszczenia w którym pracuje. Aby chłodzenie było efektywne, jedna jednostka wewnętrzna powinna przypadać na jedno pomieszczenie.

Czynnik chłodniczy (freon) pracujący w klimatyzatorze się nie starzeje ani nie zużywa. Jeżeli instalacja jest prawidłowo wykonana, a tym samym układ jest szczelny, to nie ma potrzeby uzupełniania czynnika chłodniczego w trakcie eksploatacji urządzenia.

Nie, przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji, powietrze w pomieszczeniu może być jedynie zdrowsze. Dzięki kontroli wilgotności, zostaje zahamowany wzrost kurzu i pleśni.  Klimatyzacja utrzymuje wilgotność na poziomie 40-60%, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.

Tak, nasze klimatyzatory mają funkcję grzania i chłodzenia.