Skip to main content

FAQ

Przedstawiamy zestaw najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi (ang. FAQ - Frequently Asked Questions). Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące pytanie z zakresu inteligentnych systemów energetycznych - zachęcamy do kontaktu.

pytania i odpowiedzi

Fotowoltaika

Produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe dzięki zjawisku nazywanemu efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Co to oznacza? W jego wyniku energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane się panele słoneczne.

Nie. Wystarczy, że posiadają Państwo kawałek wolnego dachu, działki, garażu oraz są Państwo podłączeni do sieci energetycznej. Podczas audytu sprawdzimy możliwości instalacyjne i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie do Państwa potrzeb.

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej i jej mocy, instalacja na domki jednorodzinne to zazwyczaj 1-2 dni.

Już na etapie projektowania, dbamy o jak najmniejsza ingerencję w strukturę elewacji i wnętrza. Zazwyczaj po naszej pracy nie ma żadnych śladów. Jedynymi widocznymi elementami będą moduły (panele) fotowoltaiczne oraz w ustalonym wspólnie miejscu: inwerter (falownik) oraz elektryczne elementy zabezpieczające.

Bez własnego magazynu energii (instalacja założona do dnia 31.03.2022): 

W przypadku, gdy produkcja energii z fotowoltaiki przekracza bieżące zużycie, nadwyżka gromadzona jest w sieci energetycznej skąd można ją odebrać w systemie opustów. Jako prosument otrzymuje się opust:
- 0,8 kWh za każdą wyprodukowany 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
- 0,7 kWh za każdą wyprodukowany 1 kWh energii (w przypadku instalacji od 10 do 50 kW).

Z własnym magazynem energii:
W przypadku, gdy produkcja energii z fotowoltaiki przekracza bieżącą konsumpcję, nadwyżka gromadzona jest w magazynie, skąd można ją odebrać w 100%. Jeśli magazyn zostanie w pełni naładowany, nadwyżka energii trafia do sieci, z której 80% energii wraca do Państwa z
powrotem.

Instalacja pracuje przez cały rok, w dni pochmurne również. Wtedy moduły (panele) czerpią energię ze słońca ze światła rozproszonego. Najlepiej jednak instalacja radzi sobie w dni słoneczne, w miesiącach kiedy słońce wędruje do góry, czyli od marca-września. Fotowoltaikę rozliczamy w ciągu całego roku, zatem nie mamy obaw, że „zabraknie nam prądu”, ponieważ "lepsze" miesiące, pracują na słabsze. To samo dotyczy nocy, czy krótszego dnia.

Państwa instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, do której oddaje nadwyżkę wyprodukowanego prądu. Ze względów bezpieczeństwa, gdy jest przerwa w dostawie energii elektrycznej, inwerter (falownik) wyłącza instalację i hamuje produkcję.

Niezależność od zakładu energetycznego, zapewniają magazyny energii, które znajdą Państwo w naszej ofercie.

Montowanie instalacji fotowoltaicznych odbywa się albo na konstrukcji dachu, albo na wolnym gruncie w pobliżu zabudowań.

Miejsce montażu zostaje ustalone podczas bezpłatnego i niezbowiązującego audytu w Państwa domu, gospodarstwie czy firmie.

Kolejnym etapem jest wykonanie projektu, a po jego akceptacji, ustalanie terminu montażu.

Nie. Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Inwerter (falownik), czyli urządzenie które zmienia prąd stały w przemienny, "budzi się" rano do życia, wraz ze wschodem słońca i wygasza kiedy zachodzi.

Jeśli Państwa lokalizacja znajduje się na terenach, podatnych na zabrudzenia paneli (np. przy cementowni, zakładach przemysłowych, itp.), doradzamy, aby po zimie, raz w roku je umyć.

Uwaga: Odradzamy samodzielnego mycia modułów, z uwagi na możliwość ich uszkodzenia. W naszej ofercie posiadamy usługę profesjonalnego czyszczenia modułów przez nasz serwis.

Tak, używamy do tego najwyższej klasy sprzętów i zabezpieczeń. Wszystkie nasze instalacje są uziemiane, a falowniki (inwertery) mają zabezpieczenia AFCI, dzięki którym wykryty i przerwany zostaje łuk elektryczny.

Na 90% został utracony sygnał WI-FI, dzięki któremu falownik (inwerter) łączy się z Internetem. Najczęściej wystarczy zrestartować Państwa router WI-FI. Dodatkowo, dzięki podłączeniu falownika do Internetu, monitorujemy pracę Państwa instalacji.

Jeśli na inwerterze pali się zielona dioda (w zależności od posiadanego falownika), to wszystko jest w porządku. Jeśli zauważą Państwo czerwony kolor diody, prosimy o kontakt z naszym działem wsparcia.

Audyt fotowoltaiczny, to analiza, dzięki której nasz doradca będzie mógł określić Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, będzie mógł odpowiednio dobrać moc instalacji, a także sprawdzić możliwości jej montażu. Na podstawie takiego audytu będziemy mogli dobrać odpowiednie elementy instalacji pod Państwa potrzeby i oszacować jej koszt.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznych są ogniwa, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, czyli proces, w którym pozyskiwana energia ze słońca przekształcana jest w prąd stały, ten zaś dzięki falownikom przekształcany jest w prąd zmienny, czyli ten, który płynie w naszych gniazdkach. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodników krzemowych, które przewodzą ładunek elektryczny pochodzący z czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, czy promieniowanie słoneczne. Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z modułów, które zasilają falownik, a sam falownik monitoruje parametry użyteczne do analizy działania fotowoltaiki, kontroluje pracę instalacji, reguluje parametry wytwarzanego prądu do parametrów domowej sieci.

Jeżeli napięcie na którejś z faz wzrośnie powyżej wartości 253V, inwerter albo obniży swoją moc pracy, albo w najgorszym wypadku wyłączy się. Konsekwencją wyłączenia jest spadek produkcji energii do zera.

Magazyn energii to urządzenie dzięki, któremu możemy bezpiecznie zachować nadmiar wyprodukowanej energii, którą nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała w ciągu dnia. Krótko mówiąc, dzięki magazynom energii możemy przechowywać tę energię, której nie jesteśmy w stanie użyć. W zależności od urządzenia magazyn energii umożliwia nam również magazynowanie energii, którą zakupiliśmy w tańszej taryfie np. nocnej, taką energię możemy wykorzystywać gdy prąd jest droższy np. rano, ale także w przypadku gdy będziemy mieli przerwę w dostawie prądu taki magazyn może posłużyć nam jako awaryjne zasilanie.

Posiadanie domowego magazynu energii nie jest konieczne, ale jest z całą pewnością bardziej opłacalne. Musimy pamiętać, że posiadając instalację fotowoltaiczną, nie zawsze jesteśmy w stanie zużyć całą energię pozyskaną z promieni słonecznych. Wpływa na to czynnik dobowy, to znaczy, że w zależności od modelu gospodarstwa domowego, rolnego czy przedsiębiorstwa, prąd zużywamy w większym lub mniejszym stopniu o różnych godzinach, które nie zawsze się pokrywają z najlepszym nasłonecznieniem (pogoda, pora dnia).

Klimat w naszym kraju, jak najbardziej sprzyja efektywnemu działaniu instalacjom fotowoltaicznym. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1000 kWh/m2. Przyjmuje się, że średnia roczna wartość nasłonecznienia to ok. 1600 godzin, najwięcej dni słonecznych przypada na okres od kwietnia do września i stanowi aż 77% promieniowania rocznego.

Instalacje fotowoltaiczne produkują energię w ciągu całego roku, nawet zimą. Jednak największa produkcja przypada w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast wykorzystujemy nadmiar zgromadzonej energii (rozliczenie w systemie opustów - net metering) lub środków pozyskanych na drodze jej sprzedaży (net-billing) dokupujemy brakującą od naszego dostawcy prądu.

Instalacje fotowoltaiczne możemy montować na większości rodzajów pokrycia dachowego (blachodachówka, dachówka ceramiczna, betonowa, karpiówka, blacha falista i trapezowa). Wyjątkiem są dachy, które pokryte są eternitem, poliwęglanem czy onduliną. Należy jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym, żeby móc zamontować instalację jest dobry stan techniczny dachu.

Ciężar instalacji fotowoltaicznej rozłożony jest na określonej powierzchni, a instalacja o standardowej wielkości nie wpływa znacząco na obciążenie dachu. Informacja, jakie obciążenie może przyjąć Twój dach, powinna znajdować się w projekcie Twojego domu. Taka informacja szczególnie ważna jest gdy mamy do czynienia z płaskim dachem, musimy zwrócić na to uwagę zimą kiedy na pokrywie dachu mogą zalegać duże ilości śniegu i powodować dodatkowe obciążenie.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są ze specjalnego, hartowanego szkła, które jest odporne na wymagające warunki atmosferyczne takiej jak np. grad.

Inwerter (falownik) w domowej instalacji, zamieniający prąd stały na przemienny wytwarza dźwięk o głośności ok. 20 dB (porównywalny do ludzkiego szeptu), może więc być słyszalne ciche "buczenie", dlatego urządzenie zalecamy montować w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, itd.

Duże instalacje przemysłowe są oczywiście głośniejsze.

Państwa rachunki zmienią się diametralnie. Przy dobrze dobranej wielkości instalacji, zauważą  Państwo brak opłat za energię czynną, pozostaje jedynie opłata stała, która w Polsce wynosi miedzy ok. 60-100 zł rocznie.

Nie, ponieważ konstrukcja paneli fotowoltaicznych nie przyciąga piorunów, a montaż takiej konstrukcji na dachu nie zwiększa ryzyka porażenia podczas wyładowań. Żeby uniknąć ryzyka przedostania się prądu piorunowego do wnętrza budynku, podczas gdy piorun uderzy bezpośrednio w panel, zaleca się zastosowanie środków ochrony przeciwprzepięciowej i odgromowej.

Panele fotowoltaiczne, jak każdy sprzęt elektryczny może ulec zapaleniu, ale dzieje się to niezwykle rzadko. Przyczyną pożaru mogą być wadliwe połączenia lub uszkodzenia izolacji kabli, a także źle nieprawidłowo zainstalowane lub uszkodzone falowniki.

Zalegający śnieg na instalacji fotowoltaicznej może zmniejszyć ilość produkowanej energii. Przy odśnieżaniu paneli trzeba zachować szczególną ostrożność, żeby ich konstrukcja nie uległa zniszczeniu. Nie powinno się stosować w tym celu ostrych, ciężkich i twardych narzędzi, a także soli i innych środków chemicznych. Do odśnieżania modułów zaleca się użycie miotełek z miękkim włosiem. W przypadku oblodzenia konstrukcji nie należy skrobać ani rozbijać zalegającego na nich lodu, a także polewać jej ciepłą wodą. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na nieprawidłową pracę paneli, a także na ich trwałe uszkodzenie.

Przeglądy są niezbędne w celu wydłużenia czasu gwarancji (z 10 do 15 lat). Zalecamy robienie takiego przeglądu raz do roku, zwłaszcza po okresie zimowym. Jeżeli chcesz sprawdzić swoją instalację, zgłoś się do naszych doradców, by umówić szczegóły takiego przeglądu.

Jeżeli Twoja instalacja nie przekracza więcej niż 50kW nie są wymagane żadne pozwolenia. Jednak taką instalację należy zgłosić do operatora swojej sieci dystrybucyjnej, po takim zgłoszeniu następuje przyłączenie instalacji do sieci.

W przypadku instalacji w bloku lub w budynku wielorodzinnym należy zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej lub właściciela budynku w celu złożenia wniosku o pozwolenie na taką inwestycję. W przypadku instalacji na budynku pod nadzorem konserwatora zabytków także trzeba uzyskać potrzebną zgodę.

Net-billing to nowy system rozliczeń za wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych, który obowiązuje od 1 lipca 2022 roku i zastąpił dotychczasowy system opustów (net-metering). Mówi o tym, że osoby, które przyłączyły swoją instalację po 31 marca 2022 roku, automatycznie przeszli na nowy system rozliczenia. Energia, która została zgromadzona przez ich instalacje do 30 czerwca 2022, ale nie została pobrana, zasiliła ich depozyt prosumencki. Ceny energii elektrycznej dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych będą określane przez ceny rynkowe miesięczne, za poprzedni miesiąc kalendarzowy. Natomiast od 1 lipca 2024 roku cena wytworzonej energii przez instalacje prosumentów ma być wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych - godzinowych.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) 11 lipca 2022 roku opublikowały aktualną rynkową, miesięczną cenę energii, dzięki której zostanie obliczona wartość depozytu dla prosumentów za miesiąc lipiec. Cena wynosi 0,66 gr/kWh i jest wyższa niż aktualne stawki prądu, który musielibyśmy kupić.

Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną, mogą skorzystać z programu dofinansowań Mój Prąd, który został stworzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Obecna, 4 edycja programu Mój Prąd, która obowiązuje od 15.04.2022 roku, wspiera inwestycje przydomowych instalacji fotowoltaicznych (do 10 kW) oraz magazynów energii. Więcej o programie Mój Prąd w naszym artykule.

pytania i odpowiedzi

Pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną, która gromadzi się w powietrzu. Energia z zewnątrz, dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu, transportowana jest do źródła, gdzie zmieniana jest na ciepło użytkowe.

Pompa ciepła zasilana jest prądem, jest on niezbędny do pracy sprężarki oraz grzałki. Najbardziej opłacalne jest uzupełnienie układu o instalację fotowoltaiczną dostarczającą bezpłatną energię elektryczną do zasilania pompy ciepła. Takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne ze względów finansowych, ale i ekologicznych.

Przy normalnym użytkowaniu, oraz zalecanych przez producenta przeglądach - 15 lat.

Pompy ciepła, które mamy w ofercie pracują w temperaturze do aż -28 stopni.

Polecamy, żeby sprawdzić zakres prac pompy oraz gwarancję. Ważną kwestią jest także poziom wydajności przy spadku temperatury zewnętrznej. Nasze pompy, jako jedne z nielicznych na rynku, pracują w temperaturze do -28 stopni.

Dom nie musi być nowy. Jednak im lepsza izolacja termiczna domu, tym lepsza efektywność pompy ciepła.

Nasze pompy ciepła są nisko i wysokotemperaturowe, mogą pracować z "podłogówką" oraz tradycyjnymi kaloryferami.

Określenie wymaganej pompy ciepła odbywa się w drodze dokładnego audytu budynku, w którym planowana jest inwestycja. Ze względu na wysokie koszty inwestycji zalecanym jest skorzystanie z profesjonalnego audytu wykonanego przez naszych doradców.

Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, nie ma potrzeby czyszczenia, rozpalania w piecu czy podkładania opału, użytkowanie pompy jest czyste, ciche (ok. 39 dB) i całkowicie bezemisyjne.

Jak każde urządzenie grzewcze, również pompy ciepła do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej, polegającej na ocenie poprawności działania całego systemu. Regularne przeglądy zapewnią Twojemu urządzeniu długą, bezawaryjną, a także efektywną pracę.

Urządzenia, które posiadamy w naszej ofercie, są wielofunkcyjne. Latem zapewnią nam przyjemny chłód, a gdy zrobi się troszkę chłodniej, zapewnią nam ciepło w naszym domu. Dzięki pracy pompy będziemy mieli dostęp do ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Zbiornik buforowy, to zbiornik, do którego trafia woda podgrzana przez pompę ciepła, która niezbędna jest do ogrzania budynku. Następnie ta podgrzana ciesz, która gromadzi się w zbiorniku buforowym, pobierana jest przez instalację grzewczą. Bufor zapewnia pompie stabilną pracę oraz rezerwę ciepła niezbędną do cyklicznego odszraniania jednostki zewnętrznej. Bufor nie jest konieczny przy wszystkich instalacjach.

Coefficient of Performance, czyli COP, jest to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy.

Każda strata energii będzie wiązała się ze zwiększoną pracą pompy, a także większym zużyciem energii elektrycznej, dlatego zaleca się, żeby pompy ciepła były montowane w pomieszczeniach o zbliżonej temperaturze, w której przebywamy, ważnym elementem są także poprawnie zaizolowane instalacje hydrauliczne pompy ciepła. W dużym skrócie - im mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą pomieszczenia, w którym stoi pompa i temperaturą zasilania c.o., tym lepsze wyniki w energooszczędności osiągnie pompa ciepła.

Jednostka zewnętrzna - agregat - powinna zostać umieszczona w nienasłonecznionym miejscu oraz tak by można było łatwo odprowadzać skropliny.

Pompy ciepła dostępne w naszej ofercie są w stanie ogrzać zarówno całą powierzchnię naszego domu, jak i ciepłą wodę użytkową.

Dzięki podłączeniu naszej pompy ciepła pod instalację fotowoltaiczną możemy ogrzać nasz dom bez dodatkowych opłat za prąd. To doskonałe i ekologiczne źródło prądu dla źródła ciepła w naszym domu.

Brak prądu unieruchamia sterownik i pompy obiegowe. Natomiast przerwa w dostawie prądu nie spowoduje nagłego wychłodzenia instalacji. Urządzenie pompy ciepła jest skonstruowane w taki sposób, że nie spowoduje natychmiastowej utraty komfortu cieplnego.

Pompy ciepła dostępne w naszej ofercie nie generują nadmiernego hałasu, tak by przeszkadzał domownikom. Informacje o tym ile konkretnie decybeli wytwarza dane urządzenie, można sprawdzić przed zakupem, w karcie technicznej produktu.

Zużycie prądu przez pompę ciepła będzie zależało od wielu różnych czynników. Między innymi, jest to powierzchnia ogrzewanego budynku, a także jego stan techniczny, głównie chodzi tu o to, w jaki system wentylacji jest on wyposażony (grawitacyjny, czy mechaniczny), czy w domu mamy ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe, ale także jego charakterystyka energetyczna. Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy uwzględnić przed wyborem urządzenia, będą indywidualne preferencje temperaturowe w naszym domu, chodzi tu głównie o temperaturę w naszych domowych pomieszczeniach, a także temperaturę wody użytkowej. Zużycie prądu do podgrzewania wody, będzie także uzależnione od liczby domowników, im ich więcej, tym większy pobór prądu do podgrzania wody przez pompę.

Odszranianie parownika (jednostki zewnętrznej) pompy ciepła to naturalny proces, polegający na pozbyciu się nadmiaru szronu osadzonego w wymienniku. Proces odszraniania zachodzi przy temperaturze +4 st C do -4 st C. Zgodnie z 2 zasadą termodynamiki ciepło samoistnie płynie od ciała cieplejszego do chłodniejszego. Ścianki parownika muszą mieć zatem temperaturę niższą niż otaczające go powietrze, bo tylko wtedy będzie możliwy proces przepływu ciepła z otoczenia do układu chłodniczego urządzenia, a następnie do instalacji grzewczej.

Do wdrożenia ogrzewania pompą ciepła nie potrzebujesz żadnego projektu. Natomiast jeżeli jesteś na etapie projektowania swojego domu i chcesz, żeby głównym źródłem ciepła w Twoim domu była pompa ciepła, warto uwzględnić, to już na etapie planowania, dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń w domu, która miałaby być przeznaczona na kotłownię, a także nie będziesz musiał budować kominów spalinowych, czy przyłącza gazowego.

Zewnętrzne jednostki urządzeń z naszej oferty, zbudowane są w taki sposób, że są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Mogą ulec jedynie mechanicznemu uszkodzeniu, ale nawet to jest niezwykle trudne.

Każda pompa wyposażona jest w adapter sieciowy, co umożliwia nam zdalne sterowanie, nawet kiedy obecnie nie znajdujemy się w naszym miejscu zamieszkania.

Nowe, czy stare budownictwo nie jest wyznacznikiem w poprawnym działaniu pompy ciepła. To urządzenie świetnie sprawdzi się zarówno w pierwszej, jak i drugiej opcji. Bardzo często, to właśnie pompa ciepła jest pierwszą opcją, którą wybierają nasi klienci decydujący się na termomodernizacje starszych budynków. Pompa ciepła może generować oszczędności w budynkach, które mają kilkadziesiąt lat.

Decydując się na inwestycję w pompy ciepła, możesz skorzystać z dwóch programów dofinansowań - Moje Ciepło, Czyste powietrze i Ciepłe Mieszkanie.


Moje Ciepło - program skierowany jest do właścicieli nowo budowanych domów jednorodzinnych i dotyczy instalacji, czyli zakupu i montażu pomp ciepła.

Czyste Powietrze - obejmuje wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła (pieca) na nowoczesne i ekologiczne, a także  pozyskanie środków docieplenia nieruchomości.

Ciepłe Mieszkanie - program dofinansowań skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i przeznaczony jest na wymianę źródła ciepła z paliw stałych, na ekologiczne pompy ciepła.

pytania i odpowiedzi

Klimatyzacja

Klimatyzator działa na takiej samej zasadzie jak lodówka domowa. W skład klimatyzatora wchodzą następujące elementy:

  • dwa wymienniki ciepła (czyli parownik zainstalowany wewnątrz),
  • skraplacz zainstalowany na zewnątrz,
  • wentylatory zainstalowane na wymiennikach ciepła,
  • sprężarka,
  • element rozprężny.

Czynnik termodynamiczny (roboczy - czynnik chłodniczy np. R32) przepływa przez parownik odbierając ciepło z pomieszczenia natomiast w skraplaczu oddaje ciepło do otoczenia. Sprężarka i element rozprężny umożliwiającą krążenie czynnika i przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Wentylatory zainstalowane na parowniku i skraplaczu wymuszają przepływ powietrza przez te wymienniki ciepła zwiększając proces wymiany ciepła.

Klimatyzator powinien być dopasowany swoją mocą do pomieszczenia w którym pracuje. Aby chłodzenie było efektywne, jedna jednostka wewnętrzna powinna przypadać na jedno pomieszczenie.

Czynnik chłodniczy (freon) pracujący w klimatyzatorze się nie starzeje ani nie zużywa. Jeżeli instalacja jest prawidłowo wykonana, a tym samym układ jest szczelny, to nie ma potrzeby uzupełniania czynnika chłodniczego w trakcie eksploatacji urządzenia.

Nie, przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji, powietrze w pomieszczeniu może być jedynie zdrowsze. Dzięki kontroli wilgotności, zostaje zahamowany wzrost kurzu i pleśni.  Klimatyzacja utrzymuje wilgotność na poziomie 40-60%, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.

Tak, nasze klimatyzatory mają funkcję grzania i chłodzenia.