Systemy fotowoltaiczne
Fotowoltaika – co to jest?
Fotowoltaika to nic innego jak proces pozyskiwania energii, którą wykorzystujemy do zasilania urządzeń w naszym domu, firmie, czy gospodarstwie rolniczym, a ta energia pozyskiwana jest z niewyczerpalnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznych, są ogniwa, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, czyli proces, w którym pozyskiwana energia ze słońca przekształcana jest w prąd stały, ten zaś dzięki falownikom przekształcany jest w prąd zmienny, czyli ten, który płynie w naszych gniazdkach. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodników krzemowych, które przewodzą ładunek elektryczny pochodzący z czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, czy promieniowanie słoneczne. Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z modułów, które zasilają falownik, a sam falownik monitoruje parametry użyteczne do analizy działania fotowoltaiki, kontroluje pracę instalacji, reguluje parametry wytwarzanego prądu do parametrów domowej sieci. Wydajność i działanie paneli słonecznych uwarunkowana jest ich umiejscowieniem. Taką instalację najlepiej montować w miejscach, gdzie mamy największy dostęp do światła słonecznego, dlatego konstrukcje paneli solarnych najczęściej montowane są na dachach budynków lub na gruncie, za pomocą specjalnych konstrukcji wspornych.
Fotowolotaika to trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej?
Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane do produkcji darmowej energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne, a rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie. Według raportu Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022, przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej możemy dowiedzieć się, że moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, z czego 3,7 GW, to sam przyrost nowych mocy, a wzrost rynku fotowoltaicznego przekroczył 105%, dzięki temu Polska zyskała drugie miejsce pod względem przyrostu zainstalowanej mocy pochodzącej z paneli fotowoltaicznych w UE.
Fotowolotaika = czysty zysk
Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne na pierwszy rzut oka wydaje się dość drogim wydatkiem. Jednak patrząc na taką instalację w długoterminowej perspektywie jest to bardzo opłacalne, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę stale rosnące ceny prądu. Dla osób, które chcą zdecydować się na takie ekologiczne i naturalne rozwiązanie, przewidziane są programy, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie dla takich inwestycji, mowa o programie czyste powietrze, czy Mój Prąd 4.0.