Skip to main content

Magazyny energii

Fotowoltaika pozwala nam uzyskać bezpłatną energię elektryczną. To jej niewątpliwy i największy atut. Wytwarzany przez nasze panele słoneczne prąd, którego nie jesteśmy w stanie zużyć, musimy magazynować.

Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, mamy czynnik dobowy, to znaczy, że w zależności od modelu gospodarstwa domego, rolnego czy przedsiębiorstwa, prąd zużywamy w większym lub mnijeszym stopniu o różnych godzinach, które nie zawsze się pokrywają z najlepszym nasłonecznieniem (pogoda, pora dnia).

Po drugie, zimą mamy krótsze dni i o niższym nasłonecznieniu niż te letnie, dlatego też właśnie wiosną i latem nasza instalacja "pracuje na zimę" na najwyższych obrotach. Reasumując, nie ma fotowoltaiki bez magazynów energii.

 

Model tradycyjny: zakład energetyczny jako magazyn energii

W tradycyjnym modelu do przechowywania wytworzonego prądu wykorzystujemy zakład energetyczny. Wytworzony przez naszą instalację fotowoltaiczną prąd, który nie zużyjemy na bieżąco, wysyłamy do zakładu energetycznego, a kiedy potrzebujemy odbieramy (mamy na to rok). Zakład energetyczny za taką obsługę "zostawia sobie" 20% lub 30% naszego prądu (w zależności od wielkości instalacji). Nad rozliczneniem czuwa licznik dwukierunkowy, który jest montowany w miejsce tradycyjnego licznika energii w naszym gospodarstwie.

Zalety:

+ brak potrzeby inwestowania we własny magazyn energii

Wady:

- koszt magazynowania prądu: 20% lub 30%  "naszego prądu" zostaje w zakładzie energetycznym

Model nowoczesny: własny, domowy magazyn energii 

W momencie kiedy chcemy się uniezależnić od zakładu energetycznego, powinniśmy zainstalować własny magazyn energii. Dzięki niemu możemy zmagazynować wytworzony prąd w postaci chemicznej (tak jak w przypadku tradycyjnych akumulatorów), pobrać kiedy potrzeba i uzupełnić kiedy będziemy produkować nadwyżkę.

Zalety:

+ niezależność od zakładu energetycznego

+ brak kosztu magazynowania po stronie zakładu energetycznego (20 lub 30%)

+ mamy prąd w momencie awarii linii przesyłowych do naszego gospodarstwa

Wady:

- zakup własnego magazynu energii

Skontaktuj się z nami

W naszej ofercie mamy magazyny energii, które pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne od 3 kW do nawet 15 kW.
Skontaktuj się z nami celem przedstawienia szczegółów lub umów na bezpłatny audyt.