Skip to main content
Jak wyglądają obecne ceny ogrzewania? Węgiel najdroższy!

Jak wyglądają obecne ceny ogrzewania? Węgiel najdroższy!

Przeanalizowaliśmy sierpniowe podsumowanie kosztów ogrzewania polskich domów, przygotowane przez ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), okazuje się, że najmniej ekologiczne formy ogrzewania, stają się najdroższe. PAS zbadał ceny paliw grzewczych m.in. pelletu, węgla i drewna kawałkowego. Jak w takim razie klasyfikują się obecne ceny ogrzewania gospodarstwa domowego? Sprawdzamy różnice.

Nagły wzrost cen paliw grzewczych

Eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego już po raz trzeci poddali analizie 32 składy węgla we wszystkich województwach. Okazuje się, że obecna średnia cena węgla na sierpień 2022 wynosi 2900 zł za tonę, to wzrost o 229 procent, do badania ze stycznia 2021, wtedy średnia cena węgla za tonę wynosiła 881 zł. Kolejnym paliwem grzewczym przebadanym przez PAS był Pellet, jego obecna średnia cena za tonę to 2445 zł, to wzrost o 166 procent, do ceny ze stycznia 2021. Według sierpniowego raportu najniższy wzrost cen odnotowano dla drewna kawałkowego, najniższy, bo tylko 83 procent. Obecna cena za drewno wzrosła z 213 na 390 zł/m3. Należy jednak pamiętać, że podane ceny, to ceny zebrane ze składów węgla, w niektórych regionach Polski, gorszej jakości opał można kupić nawet za 150 zł, a ceny w niektórych marketach budowlanych za 700 zł/m3.

Pompa ciepła najtańszą formą ogrzewania dla Twojego domu!

Dobrze zaizolowany budynek może obniżyć Twoje rachunki nawet o połowę, niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania zastosujemy. Jak podają eksperci z PAS, jest to najlepsza metoda na niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Warto także skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, którym przewidziane są dotację na termomodernizację budynków.

O warunkach Programu Czyste Powietrze pisaliśmy w tym artykule.

Okazuje się, że najtańszą formą ogrzewania jest pompa ciepła. Obliczono, że roczny koszt gruntowego ogrzewania podłogowego pompą ciepła może wynieść ok. 2350 zł, to prawie 10.000 zł mniej w porównaniu do ogrzewania piecem węglowym.

Jak klasyfikują się roczne koszty ogrzewania domu różnymi paliwami?

Poniżej przedstawiamy wykres, jak wyglądają średnie koszty ogrzewania budynku i ciepłej wody. Do analizy użyto następujących parametrów: ocieplony dom o powierzchni 150 m2 (zużycie energii wynosi 80 kWh/m2/rok), w którym mieszka 4 domowników.

Ogrzewanie węglem najdroższe w 2022

Źródło: PAS

Przy stale rosnących i niestabilnych kosztach za ogrzewanie paliwami kopalnianymi, pompa ciepła to najtańsza i najbardziej ekologiczna forma ogrzewania. Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Twojego domu? Skontaktuj się z naszymi doradcami, przygotują dla Ciebie najlepszą ofertę, a także pomogą z wszelkimi formalnościami.

 • Pompa ciepła gruntowa (ogrzewanie podłogowe) – 2350 zł
 • Pompa ciepła powietrzna (ogrzewanie podłogowe) – 2760 zł
 • Pompa ciepła gruntowa (grzejniki) – 2960 zł
 • Pompa ciepła powietrzna (grzejniki) – 3510 zł
 • Kocioł na kawałki drewna ekoprojekt – 4010 zł
 • Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny – 4870 zł
 • Kocioł na kawałki drewna pozaklasowy- 5230 z
 • Kocioł elektryczny – 7860 zł
 • Kocioł węglowy ekoprojekt – 9540 zł
 • Kocioł na pelet ekoprojekt – 10060 zł
 • Kocioł kondensacyjny na olej opałowy – 11850 zł
 • Kocioł węglowy pozaklasowy – 12460 zł