Magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej – dlaczego warto mieć to urządzenie?
Posiadając instalacje fotowoltaiczne, często zastanawiamy się co zrobić z nadprodukowaną energią przez panele solarne. Jak skorzystać z energii, którą nasze panele słoneczne wytworzyły podczas bardzo słonecznego dnia? Dzięki takim urządzeniom jak magazyn energii możesz stać się jeśli nie całkowicie, to co najmniej częściowo niezależny energetycznie.
Co to jest magazyn energii i jak działa?
Magazyn energii to urządzenie, które wspiera pracę paneli fotowoltaicznych, służy do przechowywania energii, ale także magazynuje i umożliwia jej zużywanie w nocy lub kiedy instalacja generuje mniej prądu np. w pochmurne dni. Energia skumulowana w magazynie energii, może być z niego pobierana także, kiedy zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego przewyższa wartość energii, która jest produkowana na bieżąco z instalacji fotowoltaicznej. Kiedy magazyn energii jest naładowany do maksimum, a nasze gospodarstwo nie ma zapotrzebowania na energię, w takiej sytuacji prąd płynie do sieci. Nocą kiedy panele solarne są w stanie spoczynku, energia w pierwszej kolejności pobierana jest właśnie z urządzenia magazynu energii, ale w przypadku, gdy akumulator fotowoltaiczny (magazyn energii) jest rozładowany, wtedy energia pobierana jest z sieci. Jego ponowne naładowanie następuje w ciągu dnia. Dzięki zastosowaniu magazynu możemy większość naszego energetycznego zapotrzebowania dobowego pokryć z instalacji fotowoltaicznej. To ile energii będziemy pobierali z sieci, będzie także zależne od pojemności magazynu energii. Należy także pamiętać, że dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie zachować większą stabilność energetyczną, w przypadku nagłych wzrostów i spadków obciążenia w sieci energetycznej. Niektóre urządzenia pozwalają także na magazynowanie energii i korzystanie z niej w momencie, gdy następuje przerwa w dostawie prądu, przez naszego dystrybutora prądu.
Dopłaty do magazynów energii z programu „Mój Prąd 4.0”
Magazyny energii stają się coraz bardziej popularne, a to wszystko za sprawą rządowych programów dofinansowań. W czwartej edycji programu „Mój Prąd” osoby, które zdecydują się na inwestycję, a także magazyn energii mogą zyskać do 5000 złotych dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, a także do 7500 złotych na magazyny energii. Jednak kwoty dofinansowania nie mogą przekraczać 50% poniesionych kosztów. Program „Mój Prąd 4.0” mówi także, o tym, że osoby, które rozliczały się w systemie net-metering, a przejdą na nowy system rozliczania net-billing mogą skorzystać z dofinansowania na magazyn energii, także w wysokości do 7500 złotych.
W związku z ciągłą rosnącą popularnością instalacji fotowoltaicznych magazyny energii mogą stać się w przyszłości ich integralną częścią, a to wszystko za sprawą korzyści płynących z posiadania takich akumulatorów fotowoltaicznych. Dzięki nim możemy w maksymalny sposób wykorzystać wyprodukowaną energię z naszych instalacji w naszym gospodarstwie domowym, co daje nam ogromną niezależność energetyczną.