Skip to main content
Z jakich programów i dotacji możesz skorzystać w 2022 roku (pompy ciepła, fotowoltaika)?

Z jakich programów i dotacji możesz skorzystać w 2022 roku (pompy ciepła, fotowoltaika)?

Z racji ciągle rosnących i niepewnych cen węgla, a także ekogroszku, coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania na ogrzewanie w swoim domu - pompy ciepła. Nie każdy wie, że dostępne są atrakcyjne dofinansowania pozwalające znacznie obnizyć koszt nabycia pompy ciepła. Sprawdźmy o jakie dotacje możemy się starać w 2022 roku i jakie warunki musimy spełnić?

„Moje Ciepło” - do kogo skierowany jest ten program?

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, finansowany z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego, którego głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza, a także zwiększenie świadomości w inwestycje w odnawialne źródła energii. Eksperci z Europejskiego Zielonego Ładu zakładają, że do 2030 r. ogrzewanie budynków mieszkalnych za pomocą pomp ciepła ma wzrosnąć do 40%, a do 2050 roku — do 65-70%! Przewiduje się także, że do 2030 roku emisja CO2 wynikająca z produkcji ciepła przez pompy ciepła będzie 10-krotnie mniejsza, niż emisja z pieca na gaz ziemny.

Dofinansowanie przewidziane jest dla właścicieli nowo budowanych domów jednorodzinnych i dotyczy instalacji (zakupu i montażu) pomp ciepła. Program moje ciepło jako nowy budynek mieszkalny określa budynek, w przypadku którego na dzień przekazania wniosku:

  • nie złożono jeszcze zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie,
  • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy, ale nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Uczestnicy programu mogą skorzystać ze wsparcia przeznaczonego na zakup i montaż:

  • gruntowej pompy ciepła,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze,
  • pompy ciepła powietrze-woda.


Beneficjenci, którzy chcą skorzystać z tego programu, mogą liczyć nawet do 30% zwrotu kosztów, w przypadku karty dużej rodziny, nawet do 45%, zwrot za inwestycje mieści się w granicach od 7 do 21 tysięcy zł, wszystko zależy od zamontowanego urządzenia.

Program wystartował w kwietniu w 2022 roku i ma potrwać do 31.12.2026 lub do wyczerpania puli wniosków.

„Czyste powietrze” - do kogo skierowany jest ten program?

Od 2018 roku w Polsce możemy uzyskać dofinansowanie na inwestycje z odnawialnymi źródłami energii. Na czym dokładnie polega i jakie warunki musimy spełnić, by wziąć udział w programie Czyste Powietrze?

Program ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki niemu możemy starać się o dofinansowanie na wprowadzenie ekologicznych inwestycji oraz rozwiązań budowlanych i energetycznych, które są niskoemisyjne.

Program został stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i obejmuje wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła (pieca) na nowoczesne i ekologiczne, a także na docieplenia nieruchomości. Takie dofinansowanie możemy otrzymać na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotłownie gazowe, czy też wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

Osobami, które mogą wziąć udział w takim programie, są prawni właściciele domów jedno lub wielorodzinnych, gospodarstw domowych lub budynków firmowych, na terenie których ma powstać finansowana instalacja. Żeby wziąć udział w programie Czyste Powietrze, należy wypełnić odpowiedni wniosek, a także przygotować zaświadczenie, które wykaże, że jesteśmy właścicielami budynku, który chcemy objąć powyższym programem. W przypadku, gdy nieruchomość ma kilku właścicieli, musimy uzyskać od nich pisemną zgodę i dołączyć do wniosku. Wniosek na dofinansowanie powinien zawierać takie informacje jak: numer księgi wieczystej, lokalizację budynku i jego powierzchnię, a także dokładne określenie rodzaju i parametrów dotyczących docieplenia budynku lub ekologicznej instalacji odnawialnych źródeł energii. Potrzebne będzie także zaświadczenie o naszych dochodach za rok poprzedzający, do roku, w którym będziemy się starać o takie dofinansowanie.

Żeby poprawnie móc rozliczyć takie dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną lub inne ekologiczne źródło ciepła, musimy pamiętać o tym, że będziemy potrzebować kilku dokumentów poświadczających o naszych wydatkach podczas planowanej inwestycji. Chodzi między innymi o dokumenty finansowe (faktury, umowy, rachunki, potwierdzenia płatności), które potwierdzą zakup niezbędnych komponentów wykorzystanych przy inwestycji, a także wdrożone prace, wszystkie dokumenty muszą być zgodne z parametrami oraz wymaganiami technicznymi poszczególnych elementów.

Wysokość otrzymanego dofinansowania może obejmować nawet do 90% poniesionych przez nas kosztów związanych z inwestycją, tyczy się to osób, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 900 zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego, jeżeli chodzi o gospodarstwa jednoosobowe, dochód ten nie może przekraczać 1260 zł. Program Czyste Powietrze wyznacza 2 progi dofinansowania. Pierwszy, czyli podstawowy poziom dofinansowania 30 tys. zł, przeznaczony dla osób, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł oraz drugi, podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. zł dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1564 zł lub w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 2189 zł.

Czas trwania programu Czyste Powietrze ma obowiązywać do 2029 roku, natomiast podpisywanie umów ma trwać do 31.12.2027 roku, a zakończenie wszystkich prac objętych umową do 30.06.2029 roku.

Warto już dziś zastanowić się nad skorzystaniem z takich dofinansowań. Pomimo tego, że instalacje, których mowa zarówno w jednym, jak i drugim programie mogą wydawać się na pierwszy rzut oka kosztowne, to z całą pewnością dzięki dotacjom ich koszt można znacznie obniżyć, a one same zaowocują i pozwolą nam zaoszczędzić dodatkowe pieniądze w przyszłości, tym bardziej że ceny opału rosną w zatrważającym tempie, a także zaczęły pojawiać się problemy z jego dostępnością.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące programów lub potrzebujesz wsparcia w zakresie wypełniania wniosków, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Z Sun Crew zyskasz pewność, by nigdy nie zabrakło ciepła w Twoim domu.