Pompa ciepła, to jeden z ekologicznych przykładów systemu grzewczego, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą tego, że to urządzenie grzewcze może pozyskiwać ze środowiska naturalnego, nawet do 75% energii. Ogrzewanie domu za pomocą takiego urządzenia znacząco przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych dla planety substancji.
Zastosowanie pompy ciepła jest praktycznie takie samo, jak w przypadku ogrzewania budynku za pomocą pieca węglowego, gazowego, czy napędzanego innym paliwem stałym. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie podgrzewa wodę lub inny czynnik grzewczy, dzięki którym ciepło oddawane jest do instalacji i w ten sposób ogrzewany jest budynek. Natomiast jest jedna, bardzo znacząca różnica, w przypadku ogrzewania domu jednym z wyżej wymienionych kotłów, następuje spalanie paliw kopalnych, które emitują do środowiska sporą dawkę zanieczyszczeń.
Głównym zadaniem pompy ciepła przekazanie ciepła do instalacji grzewczej z pozyskanej energii ze środowiska. Jedną z zalet posiadania takiego systemu grzewczego, jest to, że jest on zupełnie bezobsługowy, dodatkowo nie musimy martwić się o miejsce potrzebne do składowania opału, a także możemy zrezygnować z komina.
Największą popularnością cieszą się urządzenia pozyskujące ciepło z powietrza, tzw. pompy ciepła powietrze – woda, takie pompy mogą pracować w niskich temperaturach, które mogą osiągać nawet do -28 stopni Celcjusza. W przypadku instalacji takiego urządzenia, do jego montażu nie musimy wykorzystywać sprzętu do prac ziemnych,a także nie ponosimy kosztów związanych z dodatkowymi odwiertami. Ich wydajność w dużej mierze zależna będzie od doboru odpowiedniej wielkości urządzenia pod budynek, który ma za zadanie ogrzać. Kolejną zaletą pompy ciepła będzie jej długa żywotność. Przy odpowiednim dbaniu o ten system grzewczy (okresowość przeglądów, stan i czystość instalacji) taka instalacja może posłużyć nam nawet do 20 lat.
Musimy pamiętać, by przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na kotłownię, tak by można było swobodnie podłączyć instalację, umiejscowić zbiornik ciepłej wody użytkowej, czy zbiornik buforowy, a także swobodnie przeprowadzać prace związane z serwisowaniem i przeglądem instalacji. Prace serwisowe, a także przegląd instalacji powinny byś wykonywane przynajmniej raz w roku.
Ogrzewanie pompą ciepła daje wiele korzyści, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego domu. Przede wszystkim, jeśli jako źródło energii wykorzystuje otaczające powietrze. W przeciwieństwie do pomp typu „solanka – woda” lub „woda – woda” wykluczone są tu kosztowne i pracochłonne odwierty w ogrodzie wraz ze wszystkimi pozwoleniami, których by one wymagały. Pompa ciepła ma ważną zaletę w porównaniu z tradycyjnym kotłem grzewczym – może być stosowana nie tylko do ogrzewania, lecz także jako wymiennik służący do przygotowania CWU (ciepła woda użytkowa). Odpowiednio wyposażone urządzenie zapewnia doskonały komfort mieszkaniowy także latem. Dzięki tzw. „odwracalnej” pompie ciepła w upalnych miesiącach można schłodzić pomieszczenia do przyjemnych temperatur. Tę funkcję pompy ciepła należy uwzględnić na początku, aby odpowiednio skonfigurować urządzenie. Warto pamiętać, że pompy ciepła idealnie współpracują z instalacją fotowoltaiczną.